top of page

LUBAWKA

Coraz większe tempo życia codziennego, hałas, tłok oraz zanieczyszczone środowisko wielkich miast powoduje, że turystyka coraz częściej jawi się jako wspaniała forma spędzenia wolnego czasu. Potrzeba kontaktu ze środowiskiem naturalnym tkwi w każdym człowieku i nie może dziwić fakt, że od kilku lat obserwujemy „ucieczkę” turystów i wczasowiczów z modnych, ale mocno zatłoczonych kurortów, do miejscowości mniej znanych – „niezadeptanych”, gdzie życie toczy się wolniej, a turysta ma czas zarówno, na kontemplowanie nieskażonej przyrody, jak zwiedzanie atrakcyjnych miejsc, sport i rekreację. Takim miejscem jest LUBAWKA leżąca na terenie powiatu kamiennogórskiego.

Powiat kamiennogórski jest niezwykle atrakcyjnym miejscem. Leżący w południowej części województwa dolnośląskiego na granicy Sudetów Zachodnich i Środkowych, otoczony górami Grzbietu Lasockiego, Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich, Wałbrzyskich, Suchych, Kruczych i Zaworów – graniczy w swej południowej części z Republiką Czeską. Czystość rzek i strumieni powoduje, że na tym terenie rozwinęła się duża populacja pstrąga.

Na terenie gminy Lubawka znajduje się rezerwat przyrody Kruczy Kamień (10.21 ha). Znajdziemy tutaj kilkadziesiąt drzew - pomników przyrody, 4 aleje i 18 założeń parkowych. Część obszarów leśnych w gminie Lubawka stanowi otulinę Karkonoskiego Parku Narodowego. Zachowały się tutaj drzewostany liściaste, np. łęgi jesionowe, jaworzyny oraz kwaśne buczyny górskie. Łąki pokryte kobiercami kwiatów i ostoje wspaniałych zioło roślin w pobliżu cieków wodnych, stanowią ozdobę wspaniałego krajobrazu górskiego. W trakcie spacerów i wędrówek turysta często spotka tutaj cenne rośliny chronione min. Lilię złotogłów, naparstnicę zwyczajną, wawrzynka wilcze łyko itp. Mając więcej szczęścia można zaobserwować w ich naturalnym środowisku muflona, bociana czarnego, jenota, borsuka, gronostaja, słonkę, bekasa, zimorodka oraz innych przedstawicieli fauny. Niektóre wymienione gatunki znajdują się na Krajowej Liście Gatunków Zagrożonych i Rzadkich. Warto wspomnieć, że z myślą o turystach wyznakowano w okolicach Lubawki 4 szlaki dydaktyczne o łącznej długości 38 km. Niepubliczne Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Lubawka" w Lubawce umiejscowione jest w górach, na stoku Św. Góry wśród lasów świerkowych. Czyste górskie powietrze, wspaniała warunki klimatyczne, bliskość granicy czeskiej oraz piękne góry co roku przyciągają wielu turystów.

Nasze Schronisko dysponuje boiskami sportowymi, placem zabaw, stołówką, świetlicą wyposażoną w gry, TV-SAT, magnetowid i sprzęt dyskotekowy oraz stół do ping- ponga.

bottom of page